Jak wybrać rolety do okien?

 

Gdy słupki rtęci na termometrach przekraczają 30stopni Celsjusza, warto ze względu na komfort mieszkania, pomyśleć nad okiennymi roletami. Te praktyczne przesłony stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać odpowiednie rolety?.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, w dziesiątkach kolorów i setkach odcieni. Odkryciem ostatnich lat z pewnością były rolety Mini, zakładane na pojedyncze skrzydło okienne. Ich zaletą jest to, że pozostawiają sporą swobodę: jedno okno można zasłonić, a drugie znajdujące się obok - pozostawić zupełnie lub częściowo odsłonięte.

 

Znakomicie sprawdzają się coraz częściej dawane w pakiecie żyłki, które są prowadzeniem tkaniny np. przy uchylnym oknie. Takie rolety dają też większe poczucie przestrzeni i lekkości, gdyż nie zasłaniają ramy okiennej. Warto zdecydować się na nie szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie jest małe i gdy nie chcemy zdominować go okazalszą dekoracją okienną. Pochodną rolet Mini są rolety w kasecie, które można dobrać kolorem do stolarki okiennej. Do rolet w kasecie stosuje się zestaw prowadnic ułatwiających użytkowanie.

 

W okresie letnim najbardziej rozchwytywane są jednak rolety zaciemniające. Tradycyjna tkanina uzupełniona jest w nich o warstwę blackout. Rolety zyskują dzięki temu właściwości termoizolacyjne: latem zatrzymują część ciepła na zewnątrz, a zimą wewnątrz pomieszczenia. Mogą się przydać w pracowni, czy w salonie – gdy mocne słońce odbija się od ekranu komputera lub telewizora oraz w sypialni gdyż są nawet w 100% zaciemniające.

Rolety klasyczne występują w największej liczbie barw i odcieni.  Zwyczajnie nawijane na drążek.

 

Do okien połaciowych nie pasuje żadna z powyższych rolet gdyż konieczne jest zastosowanie do tego typu okna mechanizmu sprężynowego, który napina tkaninę. Obecnie można spotkać się z roletami klasycznymi z zainstalowaną dodatkowo sprężyną oraz kilka typów rolet kasetowych o przeznaczeniu połaciowym.